Потребителски рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
ROstlund 30EFA awards02
 
НАГРАДИ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2017 

ЕВРОПЕЙСКИ ФИЛМ 2017 
КВАДРАТЪТ 
Сценарист и режисьор: Рубен Йостлунд 
Продуценти: Ерик Хемендорф и Филип Бобер
Швеция-Германия-Франция-Дания

ЕВРОПЕЙСКА КОМЕДИЯ 2017 
КВАДРАТЪТ 
Сценарист и режисьор: Рубен Йостлунд
Продуценти: Ерик Хемендорф и Филип Бобер
Швеция-Германия-Франция-Дания

ЕВРОПЕЙСКО ОТКРИТИЕ 2017 – Награда ФИПРЕССИ
ЛЕЙДИ МАКБЕТ
Режисьор: Уилиям Олдройд
Сценарист: Алис Бърч
Продуцент: Фодла Кронин О'Райли
Великобритания

EВРОПЕЙСКИ ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ 2017
ОБЩНОСТ
Сценарист и режисьор: Анна Замецка
Продуценти: Анна Видра, Анна Замецка, Зузана Крол, Изабела Лопуч и Ханка Кастелицова
Полша

ЕВРОПЕЙСКИ ПЪЛНОМЕТРАЖЕН АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ 2017
ДА ОБИЧАШ ВИНСЕНТ
Режисьори: Дорота Кобиела и Хю Уелчмън
Сценаристи: Дорота Кобиела, Хю Уелчмън и Яцек Дехнел
Продуценти: Хю Уелчман, Иван Мактагарт, Шон Бобит
Анимация: Доротa Кобиела и Лукаш Макиевич
Полша

ЕВРОПЕЙСКИ КЪСОМЕТРАЖЕН ФИЛМ 2017
ТАЙМКОД
от Джуанйо Хименез
Испания

ЕВРОПЕЙСКИ РЕЖИСЬОР 2017
Рубен Йостлунд за КВАДРАТЪТ

ЕВРОПЕЙСКА АКТРИСА 2017
Александра Борбели в ЗА ДУШАТА И ТЯЛОТО

ЕВРОПЕЙСКИ АКТЬОР 2017
Клаес Банг в КВАДРАТЪТ

ЕВРОПЕЙСКИ СЦЕНАРИСТ 2017
Рубен Йостлунд за КВАДРАТЪТ

ЕВРОПЕЙСКИ ОПЕРАТОР 2017 – Награда КАРЛО ДИ ПАЛМА
Махаил Кричман за НЕЛЮБОВ

ЕВРОПЕЙСКИ МОНТАЖИСТ 2017
Робин Кампийо за УДАРИ В МИНУТА

ЕВРОПЕЙСКИ СЦЕНОГРАФ 2017
Жозефин Асбърг за КВАДРАТЪТ

ЕВРОПЕЙСКИ ХУДОЖНИК ПО КОСТЮМИ 2017
Катаржина Левинска за SPOOR

ЕВРОПЕЙСКИ ХУДОЖНИК ПО ГРИМА 2017
Леендерт ван Нимвеген за БРИМСТОУН

ЕВРОПЕЙСКИ КОМПОЗИТОР 2017
Евгени и Саша Галперин за НЕЛЮБОВ

ЕВРОПЕЙСКИ ЗВУКОРЕЖИСЬОР 2017
Ориол Тарраго за ЧУДОВИЩЕТО СЕ ОБАЖДА

НАГРАДА НА ЕВРОПЕЙСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ ЗА ЦЯЛОСТНО ТВОРЧЕСТВО
Александър Сокуров

НАГРАДА ЗА ПОСТИЖЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИ АРТИСТ В СВЕТОВНОТО КИНО
Джули Делпи

ЕВРОПЕЙСКА НАГРАДА ЗА КОПРОДУКЦИЯ 2017 – Награда ЕВРОИМАЖ
Седомир Колар

НАГРАДА НА ПУБЛИКАТА 2017 за най-добър европейски филм
СТЕФАН ЦВАЙГ – СБОГОМ НА ЕВРОПА
Режисьор: Мария Шрадер
Сценаристи: Мария Шрадер и Ян Шомбург
Продуценти: Стефан Арндт, Уве Шот, Пирр-Оливиер Бардет, Денис Пончет, Дани Крауз и Кърт Стокър
Германия-Австрия-Франция

 
 
 
 

Потребителски рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
zlataen riton 479022 810x0 251827 810x0
 
Журито с председател Павлина Желева присъди следните награди на 23-то издание на кинофестивала "Златен ритон" 2017 г.:
 
Специални Дипломи на:  
 
1. документалния филм „СЛЕДВАЩА СПИРКА – КИНО „ОДЕОН“ продуцент „Студио 24“, сценарист Боряна Матеева, режисьор Екатерина Минкова, оператор Борислав Георгиев, композитор Асен Аврамов
за духа на времето, предаден чрез историята на световното и българското кино
 
2. документалния филм „ДОБРО УТРО, КАПИТАНЕ!“ продуцент ЕТ „Куган“, сценарист Христо Илиев (Чарли), режисьор Георги (Джеки) Стоев, оператор Атони Стоев за  виталността и оптимизма като начин на живот   
 
3. документалния филм „СИМОН СРЕЩУ СТРАХА (СЛУЧАЯТ ВАРСАНО)“, продуцент “Агитпроп“, сценарист и режисьор Георги Тенев,  оператор Борис Мисирков, Георги Богданов, композитор Иво Спасов
за модерния разказ на необикновената съдба на Симон Варсано
 
4. анимационния филм „20  РИТНИКА“, продуцент “Метаморфоза-Н“, сценарист Дилян Еленков, режисьор и художник-постановчик Димитър Димитров, композитор Самуел Покро за съчетанието на фина поетика и модерни технологии
 
Наградата на Община Пловдив (произведение на изкуството) се връчва:
 
1.на  режисьора Галина Кралева за документалния филм „ПОНЕ ЗА МИГ ДА ПОЛЕТЯ“ за емоционалното представяне на житейския и творчески път на режисьора, художника, актьора и аниматора Иван Андонов
 
2. на режисьора Костадин Бонев за документалния филм „ИЗКОРЕНЯВАНЕ“ за съпричастност към съдбата на арменския народ
 
Наградата за дебют EX AEQUO се присъжда:
 
1. На режисьора Мария Аверина за документалия филм „ОТ КРЕМОНА ДО КРЕМОНА“ за чувствителното подчертаване на разликата между изкуство и занаят, изразено чрез универсалния език на музиката 
 
2. На режисьора Цветан Драгнев за документалния филм „ПУСТИНЯЦИ“ за нормалното човешко отношение към отхвърлените от обществото
 
3. На режисьора Иван Стоянович, за анимационния филм „НЯМА НАЧИН“ за експресивното пресъздаване на алиенацията в модерния живот
 
4. На режисьора и аниматор Катя Мънкова, за анимационния филм „ПАПАГАЛСКИ ЗАЛЪГАЛКИ - РУСИЯ“ за топлия поглед към света на детето
 
Награда за художник-постановчик на анимационен филм в лицето на Росица Ралева за анимационния филм „ПЪТУВАЩА СТРАНА“ за оригинално и стилизирано изображение
 
Награда за режисьор на документален филм EX AEQUO
 
1. в лицето  на режисьора Юлия Кънчева за филма „В ОГЛЕДАЛОТО“  за умелото вплитане на различни съдби в отражението на нашия свят 
 
2. в лицето на режисьора Мария Николова за филма „ДЪГА - РАЗКАЗИ В КАРТИНКИ“ за естетския и искрен поглед към един уникален за България артистичен феномен
 
Специална награда на журито EX AEQUO
 
1. в лицето на режисьорите Катрин Бернщайн и Асен Владимиров за документалния филм „КНИЖАРЯТ“ за изящния подход към един съдбовен исторически период чрез брилятно изображение, перфектен ритъм и модерно звучене
 
2. в лицето на режисьора, художника и аниматора Николай Тодоров за анимацонния филм „ПРОИЗВЕДЕНО В БРАХИЦЕРА“ за изключителната визия и положения огромен труд в изграждането на политическата сатира
 
Голямата награда “Златен ритон” за най-добър анимационен филм на „ВЯТЪР РАБОТА“ с продуцент „Канцелария филм“ ООД, сценарист Христо Ганев, режисьор и художник-постановчик Анри Кулев
за концептуалната и артистична визия и общочовешкото послание
 
Голямата награда “Златен ритон” за най-добър документален филм на филма „ПОЩАЛЬОНЪТ“ продукция на Making Movies OY (Финландия), Еlemag Pictures (Германия) и „Соул Фууд“ (България)
за детайлното и задълбочено проследяване еволюцията на главния герой в сложния и противоречив съвременен свят
 
На 23 Фестивал на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“ 2017 бяха връчени и следните награди: 
 
Наградата на Съюза на българските филмови дейци се присъжда на филма „От Кремона до Кремона“ в лицето на режисьора Мария Аверина.
 
Награда на Гилдията на кинокритиците към СБФД се присъжда на документалния филм „Книжарят“ на Катрин Бернщайн и Асен Владимиров и на анимационния филм “Вятър работа“ на Анри Кулев.
 
Наградата на Българската национална филмотeка се присъжда на филма „Книжарят“ в лицето на сценаристите и режисьори Катрин Бернщайн и Асен Владимиров за майсторството и оригиналността, с които са предали на екрана важен момент от историята на България.
 
Награда на Асоциацията на хабилитираните преподаватели по екранни изкуства Академика 21 се връчва на филма Offline в лицето на сценарист, режисьор, оператор и продуцент и на филма „Пощальонът“ в лицето на режисьора Тонислав Христов. 
 
Журито разпредели и предоставените му допълнителни Външни награди, както следва:
 
1. от ФИРМА „БИОФАРМА ЛАБОРАТОРИС” за „НАЙ-ДОБЪР СЦЕНАРИЙ“
 
1.1. на сценариста Димитър Стоянович за документалния филм „ОТ ПРИЗНАТЕЛНИТЕ ПОТОМЦИ“ за брилятния разказ за един достоен българин
 
1.2. на сценариста Влади Киров за документалния филм „ИЗКОРЕНЯВАНЕ“ за проникновеното изследване на драматичните обрати в съдбата на един изстрадал народ
 
2. от МЕЖДУНАРОДЕН ПАНАИР – ПЛОВДИВ  за „НАЙ-ДОБРА ОПЕРАТОРСКА РАБОТА“ на оператора Пламен Гелинов за документалните филми „ПУСТИНЯЦИ“ и „В ОГЛЕДАЛОТО“ за художествена интерпретация и стилово разнообразие, съчетани с изтънчена чувствителност 
 
3. от Областна администрация Пловдив за социално значима тема ПОЧЕТНА ГРАМОТА на документалния филм „ОТ ПРИЗНАТЕЛНИТЕ ПОТОМЦИ“, продуцент „Арго филм“, сценарист Димитър Стоянович,  режисьор Стефан Командарев, оператор Веселин Христов и ПОЧЕТНА ГРАМОТА за високи творчески постижения и цялостен принос в развитието на българската кинодокументалистика на Мая Вапцарова във връзка с участието на филма й „ЕПОХА“ за живота и творчеството на Никола Вапцаров.
 
4. от Фирма „СолиС“ за „ОБЩЕСТВЕНО ЗНАЧИМА ЛИЧНОСТ“ на героя и човека Костадинка Кунева, представена чрез документалния филм „НЕЙНАТА ИЗПОВЕД“, продуцент „Синемаскоп-И.Ничев“
 
5. от ДРУЖЕСТВОТО НА ПЛОВДИВСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ – за „АНИМАТОР НА ФИЛМ” на Анна Харалампиева и Виргиния Иванова за анимационния филм „КАК СЕ СКАРАХА ОРИСНИЦИТЕ“, продуцент “Кулев филм продукция“
 
6.  от фирма „АДВАНТИС" – за „АКТЬОРСКОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ“ в комбинирания анимационен филм „РАЙСКА ЯБЪЛКА“, продуцент “Арт-47“ на актьора Любен Чаталов
 
7. от фирма „АДВАНТИС" – за „УМЕЛО ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕТРАДИЦИОННА ТЕХНИКА В АНИМАЦИЯТА” на Радостина Нейкова за анимационния филм „ГРОЗНА ПРИКАЗКА“, продуцент “Корунд-Х“
 
8. от ВМРО – за документалния филм „Бойните маршове на България”, продуцент „Кадиак филм“
 

Потребителски рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
cover KINO 17 41 4 web
 
На 35-то издание на фестивала "Златна роза", което се проведе в гр. Варна през периода 30 септември - 7 октомври 2017 г., двете журита в състав: жури за пълнометражни филми - проф. Божидар Манов /председател/, проф. Станимир Трифонов, Яна Маринова, Георги Тошев и Людмил Станев и жури за късометражни филми - Мартина Вачкова /председател/, Геновева Димитрова и Димитър Коцев-Шошо присъдиха следните награди:
 
        ЖУРИ ЗА КЪСОМЕТРАЖНИ ФИЛМИ:

Голямата награда "Златна роза" в категорията за най-добър късометражен филм - на филма "КОРАБА СЛЪНЧОГЛЕД 1" за кинематографичен взрив, емоционално вълшебство и необуздана дързост в лицето на автора Васил Горанов.

Диплом на филма "ДУПКА" , режисьор Джонатан Хайделбергер за нежно разказаната история с вълнуващо изведени образи.

Диплом на филма "НОЩИТЕ НА ЕДИН САМОТЕН ВЕСТОНОСЕЦ", режисьор Андрей Кулев за визуално съвършенство.

     ЖУРИ ЗА ПЪЛНОМЕТРАЖНИ ФИЛМИ: 

Голямата награда "Златна роза" в категорията за най-добър пълнометражен филм - на филма "ВЕЗДЕСЪЩИЯТ" в лицето на продуцентите Матей Константинов, Илиян Джевелеков и Георги Димитров - "Мирамар Филм" - режисьора Илиян Джевелеков, сценаристите Матей Константинов и Илиян Джевелеков, оператора Емил Христов - През окото на вездесъщата камера филмът оголва самотната човешка душа в студения свят на съвременната технология.

Специална награда на журито за филма "ПОСОКИ", в лицето на продуцентите Стефан Командарев и Катя Тричкова - "Арго Филм", режисьор Стефан Командарев, сценаристите Симеон Венциславов и Стефан Командарев, оператора Веселин Христов - Филмът пресича с болка посоките на българското ежедневие, които водят от драмите на битието към Терминал 1 и 2.

Специална награда на град Варна за филма "ВРАГОВЕ", в лицето на продуцентите Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров - "Омега Филмс", режисьора е сценариста Светослав Овчаров, оператора Рали Ралчев, сценографа Георги Тодоров и художника на костюмите Елена Стоянова - Филмът възкресява достоверен исторически епизод през затрогващи човешки съдби. 

Награда в категорията за най-добър режисьор - на Илиян Метев за филма "3/4".

Награда в категорията за най-добър сценарий - на Теодора Маркова, Георги Иванов, Невена Кертова и Тео Чепилов за филма "ДЪВКА ЗА БАЛОНЧЕТА". 

Награда в категорията за операторско майсторство - на Ненад Бороевич за филма "И ПОСЛЕ СВЕТЛИНА".

Награда в категорията за най-добра женска роля - на Теодора Духовникова за ролята й във филма "ВЕЗДЕСЪЩИЯТ" и на Ирини Жамбонас за ролята й във филма "ПОСОКИ".

Награда в категорията за най-добра мъжка роля - на Велислав Павлов за ролята му във филма "ВЕЗДЕСЪЩИЯТ".

Награда в категорията за дебютен пълнометражен филм - на филма "РАДИОГРАМОФОН" в лицето на режисьора Рузие Хасанова.

Диплом - на режисьора Ясен Григоров и творческия екип на филма "ЛИЛИ РИБКАТА" - за благородните им усилия в трудната област на детското кино. 

Голямата награда "Златна роза" - на актрисата Татяна Лолова за цялостен принос.

Награда на Съюза на българските филмови дейци - на Васил Горанов за филма "КОРАБА СЛЪНЧОГЛЕД 1"

Награда на гилдия "Критика" към СБФД - на пълнометражния филм "ВЕЗДЕСЪЩИЯТ", реж. Илиян Джевелеков и късометражния филм "ОХЛЮВИ", реж. Албена Пунева.

Награда на публиката - на филма "ВЕЗДЕСЪЩИЯТ", режисьор Илиян Джевелеков.

Награда на акредитираните журналисти - на филма "ПОСОКИ", режисьор Стефан Командарев. 

Потребителски рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна

620 златнаталипа4

Жури в състав: Владимир Пенев – председател (България), Анна Носатова (Русия), Вахо Чачанидзе (Грузия), Зузана Уолтер (Чехия), Даниел Фитзсимънс (Англия) присъди следните награди:

Награда за най-добър филм – „Дневникът на машиниста” на режисьора Милош Радович (Сърбия)
С награда за най-добра женска роля беше отличена Трине Дирхолм за участието й в датския филм „Комуната” на Томас Винтерберг
Награда за най-добра мъжка роля получи Стефан Денолюбов за ролята си в „Слава” на Кристина Грозева и Петър Вълчанов
Наградата за режисура бе връчена на Нино Басилия за филма „Животът на Анна” (Грузия)
Творбата на Томас Витерберг „Комуната” (Дания) получи Наградата на СБФД