Потребителски рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
zlataen riton 479022 810x0 251827 810x0
 
Журито с председател Павлина Желева присъди следните награди на 23-то издание на кинофестивала "Златен ритон" 2017 г.:
 
Специални Дипломи на:  
 
1. документалния филм „СЛЕДВАЩА СПИРКА – КИНО „ОДЕОН“ продуцент „Студио 24“, сценарист Боряна Матеева, режисьор Екатерина Минкова, оператор Борислав Георгиев, композитор Асен Аврамов
за духа на времето, предаден чрез историята на световното и българското кино
 
2. документалния филм „ДОБРО УТРО, КАПИТАНЕ!“ продуцент ЕТ „Куган“, сценарист Христо Илиев (Чарли), режисьор Георги (Джеки) Стоев, оператор Атони Стоев за  виталността и оптимизма като начин на живот   
 
3. документалния филм „СИМОН СРЕЩУ СТРАХА (СЛУЧАЯТ ВАРСАНО)“, продуцент “Агитпроп“, сценарист и режисьор Георги Тенев,  оператор Борис Мисирков, Георги Богданов, композитор Иво Спасов
за модерния разказ на необикновената съдба на Симон Варсано
 
4. анимационния филм „20  РИТНИКА“, продуцент “Метаморфоза-Н“, сценарист Дилян Еленков, режисьор и художник-постановчик Димитър Димитров, композитор Самуел Покро за съчетанието на фина поетика и модерни технологии
 
Наградата на Община Пловдив (произведение на изкуството) се връчва:
 
1.на  режисьора Галина Кралева за документалния филм „ПОНЕ ЗА МИГ ДА ПОЛЕТЯ“ за емоционалното представяне на житейския и творчески път на режисьора, художника, актьора и аниматора Иван Андонов
 
2. на режисьора Костадин Бонев за документалния филм „ИЗКОРЕНЯВАНЕ“ за съпричастност към съдбата на арменския народ
 
Наградата за дебют EX AEQUO се присъжда:
 
1. На режисьора Мария Аверина за документалия филм „ОТ КРЕМОНА ДО КРЕМОНА“ за чувствителното подчертаване на разликата между изкуство и занаят, изразено чрез универсалния език на музиката 
 
2. На режисьора Цветан Драгнев за документалния филм „ПУСТИНЯЦИ“ за нормалното човешко отношение към отхвърлените от обществото
 
3. На режисьора Иван Стоянович, за анимационния филм „НЯМА НАЧИН“ за експресивното пресъздаване на алиенацията в модерния живот
 
4. На режисьора и аниматор Катя Мънкова, за анимационния филм „ПАПАГАЛСКИ ЗАЛЪГАЛКИ - РУСИЯ“ за топлия поглед към света на детето
 
Награда за художник-постановчик на анимационен филм в лицето на Росица Ралева за анимационния филм „ПЪТУВАЩА СТРАНА“ за оригинално и стилизирано изображение
 
Награда за режисьор на документален филм EX AEQUO
 
1. в лицето  на режисьора Юлия Кънчева за филма „В ОГЛЕДАЛОТО“  за умелото вплитане на различни съдби в отражението на нашия свят 
 
2. в лицето на режисьора Мария Николова за филма „ДЪГА - РАЗКАЗИ В КАРТИНКИ“ за естетския и искрен поглед към един уникален за България артистичен феномен
 
Специална награда на журито EX AEQUO
 
1. в лицето на режисьорите Катрин Бернщайн и Асен Владимиров за документалния филм „КНИЖАРЯТ“ за изящния подход към един съдбовен исторически период чрез брилятно изображение, перфектен ритъм и модерно звучене
 
2. в лицето на режисьора, художника и аниматора Николай Тодоров за анимацонния филм „ПРОИЗВЕДЕНО В БРАХИЦЕРА“ за изключителната визия и положения огромен труд в изграждането на политическата сатира
 
Голямата награда “Златен ритон” за най-добър анимационен филм на „ВЯТЪР РАБОТА“ с продуцент „Канцелария филм“ ООД, сценарист Христо Ганев, режисьор и художник-постановчик Анри Кулев
за концептуалната и артистична визия и общочовешкото послание
 
Голямата награда “Златен ритон” за най-добър документален филм на филма „ПОЩАЛЬОНЪТ“ продукция на Making Movies OY (Финландия), Еlemag Pictures (Германия) и „Соул Фууд“ (България)
за детайлното и задълбочено проследяване еволюцията на главния герой в сложния и противоречив съвременен свят
 
На 23 Фестивал на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“ 2017 бяха връчени и следните награди: 
 
Наградата на Съюза на българските филмови дейци се присъжда на филма „От Кремона до Кремона“ в лицето на режисьора Мария Аверина.
 
Награда на Гилдията на кинокритиците към СБФД се присъжда на документалния филм „Книжарят“ на Катрин Бернщайн и Асен Владимиров и на анимационния филм “Вятър работа“ на Анри Кулев.
 
Наградата на Българската национална филмотeка се присъжда на филма „Книжарят“ в лицето на сценаристите и режисьори Катрин Бернщайн и Асен Владимиров за майсторството и оригиналността, с които са предали на екрана важен момент от историята на България.
 
Награда на Асоциацията на хабилитираните преподаватели по екранни изкуства Академика 21 се връчва на филма Offline в лицето на сценарист, режисьор, оператор и продуцент и на филма „Пощальонът“ в лицето на режисьора Тонислав Христов. 
 
Журито разпредели и предоставените му допълнителни Външни награди, както следва:
 
1. от ФИРМА „БИОФАРМА ЛАБОРАТОРИС” за „НАЙ-ДОБЪР СЦЕНАРИЙ“
 
1.1. на сценариста Димитър Стоянович за документалния филм „ОТ ПРИЗНАТЕЛНИТЕ ПОТОМЦИ“ за брилятния разказ за един достоен българин
 
1.2. на сценариста Влади Киров за документалния филм „ИЗКОРЕНЯВАНЕ“ за проникновеното изследване на драматичните обрати в съдбата на един изстрадал народ
 
2. от МЕЖДУНАРОДЕН ПАНАИР – ПЛОВДИВ  за „НАЙ-ДОБРА ОПЕРАТОРСКА РАБОТА“ на оператора Пламен Гелинов за документалните филми „ПУСТИНЯЦИ“ и „В ОГЛЕДАЛОТО“ за художествена интерпретация и стилово разнообразие, съчетани с изтънчена чувствителност 
 
3. от Областна администрация Пловдив за социално значима тема ПОЧЕТНА ГРАМОТА на документалния филм „ОТ ПРИЗНАТЕЛНИТЕ ПОТОМЦИ“, продуцент „Арго филм“, сценарист Димитър Стоянович,  режисьор Стефан Командарев, оператор Веселин Христов и ПОЧЕТНА ГРАМОТА за високи творчески постижения и цялостен принос в развитието на българската кинодокументалистика на Мая Вапцарова във връзка с участието на филма й „ЕПОХА“ за живота и творчеството на Никола Вапцаров.
 
4. от Фирма „СолиС“ за „ОБЩЕСТВЕНО ЗНАЧИМА ЛИЧНОСТ“ на героя и човека Костадинка Кунева, представена чрез документалния филм „НЕЙНАТА ИЗПОВЕД“, продуцент „Синемаскоп-И.Ничев“
 
5. от ДРУЖЕСТВОТО НА ПЛОВДИВСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ – за „АНИМАТОР НА ФИЛМ” на Анна Харалампиева и Виргиния Иванова за анимационния филм „КАК СЕ СКАРАХА ОРИСНИЦИТЕ“, продуцент “Кулев филм продукция“
 
6.  от фирма „АДВАНТИС" – за „АКТЬОРСКОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ“ в комбинирания анимационен филм „РАЙСКА ЯБЪЛКА“, продуцент “Арт-47“ на актьора Любен Чаталов
 
7. от фирма „АДВАНТИС" – за „УМЕЛО ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕТРАДИЦИОННА ТЕХНИКА В АНИМАЦИЯТА” на Радостина Нейкова за анимационния филм „ГРОЗНА ПРИКАЗКА“, продуцент “Корунд-Х“
 
8. от ВМРО – за документалния филм „Бойните маршове на България”, продуцент „Кадиак филм“
 

Потребителски рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
cover KINO 17 41 4 web
 
На 35-то издание на фестивала "Златна роза", което се проведе в гр. Варна през периода 30 септември - 7 октомври 2017 г., двете журита в състав: жури за пълнометражни филми - проф. Божидар Манов /председател/, проф. Станимир Трифонов, Яна Маринова, Георги Тошев и Людмил Станев и жури за късометражни филми - Мартина Вачкова /председател/, Геновева Димитрова и Димитър Коцев-Шошо присъдиха следните награди:
 
        ЖУРИ ЗА КЪСОМЕТРАЖНИ ФИЛМИ:

Голямата награда "Златна роза" в категорията за най-добър късометражен филм - на филма "КОРАБА СЛЪНЧОГЛЕД 1" за кинематографичен взрив, емоционално вълшебство и необуздана дързост в лицето на автора Васил Горанов.

Диплом на филма "ДУПКА" , режисьор Джонатан Хайделбергер за нежно разказаната история с вълнуващо изведени образи.

Диплом на филма "НОЩИТЕ НА ЕДИН САМОТЕН ВЕСТОНОСЕЦ", режисьор Андрей Кулев за визуално съвършенство.

     ЖУРИ ЗА ПЪЛНОМЕТРАЖНИ ФИЛМИ: 

Голямата награда "Златна роза" в категорията за най-добър пълнометражен филм - на филма "ВЕЗДЕСЪЩИЯТ" в лицето на продуцентите Матей Константинов, Илиян Джевелеков и Георги Димитров - "Мирамар Филм" - режисьора Илиян Джевелеков, сценаристите Матей Константинов и Илиян Джевелеков, оператора Емил Христов - През окото на вездесъщата камера филмът оголва самотната човешка душа в студения свят на съвременната технология.

Специална награда на журито за филма "ПОСОКИ", в лицето на продуцентите Стефан Командарев и Катя Тричкова - "Арго Филм", режисьор Стефан Командарев, сценаристите Симеон Венциславов и Стефан Командарев, оператора Веселин Христов - Филмът пресича с болка посоките на българското ежедневие, които водят от драмите на битието към Терминал 1 и 2.

Специална награда на град Варна за филма "ВРАГОВЕ", в лицето на продуцентите Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров - "Омега Филмс", режисьора е сценариста Светослав Овчаров, оператора Рали Ралчев, сценографа Георги Тодоров и художника на костюмите Елена Стоянова - Филмът възкресява достоверен исторически епизод през затрогващи човешки съдби. 

Награда в категорията за най-добър режисьор - на Илиян Метев за филма "3/4".

Награда в категорията за най-добър сценарий - на Теодора Маркова, Георги Иванов, Невена Кертова и Тео Чепилов за филма "ДЪВКА ЗА БАЛОНЧЕТА". 

Награда в категорията за операторско майсторство - на Ненад Бороевич за филма "И ПОСЛЕ СВЕТЛИНА".

Награда в категорията за най-добра женска роля - на Теодора Духовникова за ролята й във филма "ВЕЗДЕСЪЩИЯТ" и на Ирини Жамбонас за ролята й във филма "ПОСОКИ".

Награда в категорията за най-добра мъжка роля - на Велислав Павлов за ролята му във филма "ВЕЗДЕСЪЩИЯТ".

Награда в категорията за дебютен пълнометражен филм - на филма "РАДИОГРАМОФОН" в лицето на режисьора Рузие Хасанова.

Диплом - на режисьора Ясен Григоров и творческия екип на филма "ЛИЛИ РИБКАТА" - за благородните им усилия в трудната област на детското кино. 

Голямата награда "Златна роза" - на актрисата Татяна Лолова за цялостен принос.

Награда на Съюза на българските филмови дейци - на Васил Горанов за филма "КОРАБА СЛЪНЧОГЛЕД 1"

Награда на гилдия "Критика" към СБФД - на пълнометражния филм "ВЕЗДЕСЪЩИЯТ", реж. Илиян Джевелеков и късометражния филм "ОХЛЮВИ", реж. Албена Пунева.

Награда на публиката - на филма "ВЕЗДЕСЪЩИЯТ", режисьор Илиян Джевелеков.

Награда на акредитираните журналисти - на филма "ПОСОКИ", режисьор Стефан Командарев. 

Потребителски рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна

620 златнаталипа4

Жури в състав: Владимир Пенев – председател (България), Анна Носатова (Русия), Вахо Чачанидзе (Грузия), Зузана Уолтер (Чехия), Даниел Фитзсимънс (Англия) присъди следните награди:

Награда за най-добър филм – „Дневникът на машиниста” на режисьора Милош Радович (Сърбия)
С награда за най-добра женска роля беше отличена Трине Дирхолм за участието й в датския филм „Комуната” на Томас Винтерберг
Награда за най-добра мъжка роля получи Стефан Денолюбов за ролята си в „Слава” на Кристина Грозева и Петър Вълчанов
Наградата за режисура бе връчена на Нино Басилия за филма „Животът на Анна” (Грузия)
Творбата на Томас Витерберг „Комуната” (Дания) получи Наградата на СБФД

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

Завършва театрална режисура при проф. Боян Дановски във ВИТИЗ "Кр. Сарафов".

Работи в СИФ "Бояна" от 1952 като ас. режисьор и режисьор.

Член на Европейската филмова академия. Народен артист.

Актьор в: "Тревога", "Утро над родината", "Песен за човека", "Точка първа", "Две победи", "Невероятна история", "Карнавалът", "Нещо във въздуха", театралната постановка "Лазарица" и други.

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

Първа прожекция - 29 януари 2008, вторник, 19.00 часа,

Дом на киното

"ЗЕМЯ НА ИЗОБИЛИЕТО"

 Германия / САЩ, 2004, 110 мин.

 (с любезното съдействие на Арт Фест)

Режисьор: Вим Вендерс

Актьори: Мишел Уилямс, Джон Дийл, Шон Туб, Уендъл Пиърс и др.

Лекция: д-р Лиляна Черноколева: "Въведение в история на киното"

Наградата на ЮНЕСКО във Венеция 2004

Номинация за "ЗЛАТЕН ЛЪВ" във Венеция 2005

Номинация за немската филмова награда за най-добър оператор – на Франц Лустинг

Номинация "Independent Spirit Awards" за най-добра женска роля – на Мишел Уилямс

ПАРАДОКСИТЕ НА АМЕРИКА – ЗЕМЯТА НА ИЗОБИЛИЕТО

 ФИЛМ ОТ ЛОСАНЖЕЛИСКАТА ТРИЛОГИЯ НА ПРОЧУТИЯ ВИМ ВЕНДЕРС

 БЛЯСКАВО КИНЕМАТОГРАФИЧНО ПРОНИКВАНЕ В СТРАХОВЕТЕ И НАДЕЖДИТЕ

НА АМЕРИКА СЛЕД 11 СЕПТЕМВРИ

 

НАЙ-ИНТЕЛИГЕНТНО И ЧУВСТВЕНО ОТКРОЯВАНЕ НА ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ ТРАГЕДИЯТА В СЪЗНАНИЕТО НА АМЕРИКАЦИТЕ

 

ФИЛМ - ЕПИТАФИЯ? ПРИЗИВ? КРИТИКА? МОЛИТВА?

ПО-СКОРО ВСИЧКО ТОВА, ВЗЕТО ЗАЕДНО

 

В ИМЕТО НА АМЕРИКА, КОЯТО Е ПРИЗВАНА ДА ОТСТОЯВА ИДЕЯТА ЗА САМАТА СЕБЕ СИ

 

ИЗКЛЮЧИТЕЛНО КРАСИВ ФИЛМ ЗА КРАЙНО ТЪЖНИ НЕЩА

 

ЗАВЛАДЯВАЩА СМЕСИЦА ОТ ЯРКИ ГЕРОИ, СЪСПЕНС, СОЦИОЛОГИЧНИ ПРОЗРЕНИЯ, КОМИЧНИ СИТУАЦИИ И ДАЖЕ ГРОТЕСКА

 

С УНИВЕРСАЛНО, СИЛНО И НАЙ-ТОЛЕРАНТНО ПОСЛАНИЕ ОТ НЕМЕЦА ВЕНДЕРС, ПРОДЪЛЖАВАЩ ДА ВЯРВА В ИДЕЯТА ЗА АМЕРИКА

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

 

Да разбираме изкуството в киното!

Не пропускайте!

ВХОД СВОБОДЕН!

Първа прожекция - 30 януари 2007, вторник, 18.30 часа,

Дом на киното

"ДЖИНДЖЪР И ФРЕД"

Италия / Франция / Западна Германия, 1986, 125 мин.

(с любезното съдействие на БНФ)

Режисьор: Федрико Фелини

Актьори: Джулиета Масина, Марчело Мастрояни

Лектор – Рангел Вълчанов, режисьор

Наградата на критиката във Венеция - на Стенли Кубрик

Наградата на френската критика за най-добър чуждестранен филм - - на Стенли Кубрик

"GOLDEN SLATE"  – за най-добър филм

"Blockbuster Entertainment Award" - за най-добра актриса на Никол Кидман

Номинация за "СЕЗАР" - за най-добър чуждестранен филм

Номинация за "ЗЛАТЕН ГЛОБУС" -  за оригинална филмова музика на Джолесин Пук

Общо – 4 награди и 15 номинации

ПОСЛЕДНИЯТ ШЕДЬОВЪР НА КУБРИК

БЕЗКОМПРОМИСНО ОТКРОВЕН ПОРТРЕТ НА ЧОВЕШКОТО СЪЩЕСТВО

ФИЛМ-ИЗСЛЕДВАНЕ НА ДУХА И НА ТЯЛОТО В НАС

ЕДНО ПЪТЕШЕСТВИЕ В СЕКСУАЛНОТО ПОДСЪЗНАНИЕ

ИЛИ ИЗСЛЕДВАНЕ НА СЕКСУАЛНОСТТА С НАЙ-ШИРОКО ОТВОРЕНИ ОЧИ

ФИЛМ-СЪНОВИДЕНИЕ, ЗАСНЕТ СЪС СЪВЪРШЕНО КИНЕМАТОГРАФИЧНО МАЙСТОРСТВО,

КОЙТО НИ КАРА ДА МИСЛИМ И ДА МИСЛИМ

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ ЗА ЗРИТЕЛИ 2006:

Да разбираме изкуството в киното!


ДОМ НА КИНОТО


31 януари 2006, вторник, 18.30 часа

 МОЯ СКЪПА КЛЕМЕНТАЙН

САЩ, 1946

(с любезното съдействие на БНФ)

 Режисьор: Джон Форд. В ролите: Хенри Фонда, Линда Дарнел, Валтер Бренън

 Лектор – проф. д-р Владимир Игнатовски


28 февруари 2006, вторник, 18.30 часа

 ИЗВЪНРЕДНИ МЕРКИ

- Случаят Фуртвенглер -

Великобритания / Франция, 2001

(с любезното съдействие на Van Kris Films)

 Режисьор: Ищван Сабо. Актьори: Харви Кайтел, Стелан Скарсгаард, Мориц Блайбтрой

 Лектор - проф. д-р Владимир Игнатовски

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

Завършва театрална живопис в Художествената академия в София през 1954. Работата си в киното започва като втори художник в СИФ "Бояна", после е художник-постановчик и оператор. Работил е и като оператор и режисьор в СТФ "Екран", преподавал е пластика и сценография в НАТФИЗ, а в момента е преподавател във Варненския свободен университет. Името му е свързано със създаването на повече от 50 игрални и документални филма.

Художник на филмите: "Среднощна среща" (1958);"Бедната улица" (1960);"Маргаритка" (1961);"Тютюн" (1962);"Смърт няма" (1963); "Няма нищо по-хубаво от лошото време" (1971);"Козият рог" (1971) - Специална награда от СБХ за сценография; "Осъдени души" (1975) – Награда на СБХ за сценография;

"Над Сантяго вали" (1976); "Кладенецът" (1991); "Суламит" (1997) и др.

Художник и оператор на филмите: "Вула" (1965); "Свобода или смърт" (1969);

"Мандолината" (1973) – Награда за операторска работа и за художник, Багдад 1973.

Оператор на филмите: "От другата страна на огледалото" (1977).

Режисьор на документалните и научнопопулярни филми: "Утре ще решим" (1971);"Ангел Кънчев" (1972); "Грешката" (1979); "Екскурзии от морето" (1980); "1000 години българска икона" (1981);

"Спомени" (1988); "От Банско ли си?" (1989); "Поколение" (1990).

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

Завършва машинно инженерство през 1959 във ВМЕИ. Започва работа като инженер-конструктор в СИФ "Бояна". По-късно се преквалифицира като асистент оператор, а от 1967 започва да работи като оператор.

Оператор на игралните филми: "Отклонение" (втори оператор, 1967); "Случаят Пенлеве" (операторски дебют, 1968); "Птици и хрътки" (1969) – Наградата за операторска работа, Варна 1969, представен на МКФ в Италия и Швейцария; "Петимата от "Моби Дик" (1970) – Наградата за операторска работа, Варна 1971; "Странен двубой" (1971); "Последна проверка" (ТВ сериал, 1973); "Спомен" (1974); "Виза за океана" (1975); "Следователят и гората" (1975); "Бой последен" (1977); "Задача с много неизвестни" (1977); "Адиос, Мучачос" (1978); "Покрив" (1978); "Бумеранг" (1979); "Бал на самотните" (1981); "Оркестър без име" (1982); "Бяла магия" (1982) - Наградата за операторска работа на СБФД, 1982; "Степни хора" (1986) – Наградата за операторска работа на СБФД, 1986; "Те надделяха" (1986) – Наградата за операторска работа на СБФД, 1986; "Бронзовата лисица" (1991); "Искам Америка" (1993); "Жребият" (ТВ сериал, 1993) и др.

Оператор на документалните филми: "Аз не живея един живот" (1981); "Докосване до Месемврия" (1988);

"Български триптих или държава на духа" (1988) и др.

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

Завършва кинорежисура в Академията по изкуства в Прага, Чехословакия, през 1956. През същата година дебютира с "Ден година храни". Работил е като кинорежисьор в Студия за хроникални и документални филми.

До този момент е заснел над 60 документални филма.

Режисьор на документалните филми (най-известните): "Дни" (1964) - "Златна роза", Варна 1966; "Другарска среща" (1966) - Наградата на критиката, Варна 1966; "Панаирът в Лайпциг" (1966); "30 май – 2 юни" (1967) - Наградата за режисура, Варна 1966; "Път през годините" (1968); "Биографична справка" (1969); "100 години БАН" (1969); "Началото" (1971); "Призивът" (1972) - Наградата за документален филм, Кюстендил 1972; "Захари Стоянов" (1975) - "Златен ритон" и Наградата на СБФД, Пловдив 1976; "Празникът" (1976); "След години" (1977) - Наградата на БНФ, Пловдив 1977; "Любен Каравелов – материали от едно проучване" (1979) - Наградата за документален филм и Наградата на критиката, Пловдив 1978; "Професия" (1981); "Поминък" (1981) – "Сребърен ритон" за двата филма, Пловдив 1981; "Към биографията на Димитров" (1982) - Голямата награда, Лайпциг 1982, "Златен ритон", Пловдив 1983, Наградата на СБФД; "Дъщерята на посланика Дод" (1985) - Наградата на Съюза на журналистите, Москва 1985; "По начин най-благороден" (1985); "Момчето, което наричаха "Господин Възхищение" (1987) - Специалната награда, Пловдив 1987; "Пътят към Йолковица" (1988); "Разкрасяване на градската среда" (1989) - Наградата на София 1989; "Около паметника" (1991); "Борислав и Балканите" (1993); "Българско време" (1995);

"Като на кино" (1999); "България: база данни" (2004) – Специалната награда на "Златен ритон", Пловдив 2005;

"За възможността да се живее" (2005)

Втори режисьор на игрален филм: "Случаят Пенлеве" на Георги Стоянов

Актьор в: "Случаят Пенлеве" и "Небето над Велека" 

УВАЖАВАЙТЕ МАТЕРИАЛА!

(Аудио запис, 7 април 2006)

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна

Завършва кинорежисура във ВГИК, Москва, през 1956 година. Работи в СИФ "Бояна".

Преподавал е кинорежисура и актьорско майсторство в НАТФИЗ, в момента е преподавател във Варненския университет.

Режисьор на игралните филми: "Димитровградци" (1956, заедно с Дучо Мундров); "Малката" (1959);

"Тютюн" (+ сц., 1962, Първа награда - Варна, 1963, селектиран за фестивала в Кан, 1963); "Вула" (+ сц., 1965);

"Свобода или смърт" (1969); "Гневно пътуване" (1971); "Иван Кондарев" (+ сц., 1974, "Златна роза" - Варна, Специална награда на журито в Сан Ремо); "Юлия Вревска" (1978); "Орисия" (+ сц. + муз. оформление, 1983, Награда за режисура – Варна, 1984); "Копнежи по белия път" (+ сц., 1987); "Поверие за белия вятър" (+ сц., 1990)

Режисьор на документалните филми: "Никола Вапцаров" (1952); "Аз не живея един живот" (1980); "Сто каба гайди"