Bulgaria 728x90

НАГРАДИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2016

Потребителски рейтинг: 0 / 5

Звезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивнаЗвезда неактивна
 

БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2016

представляваща за първи път от 2010 година

цялата кинематографична общност:

Съюз на българските филмови дейци,

Българска асоциация на кинорежисьорите,

Асоциация на българските оператори,

Сдружение на филмовите и телевизионните режисьори,

Българска асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи, 

Българска асоциация на независимите художници аниматори "Пройко Пройков"

Асоциация на филмовите продуценти,

Асоциация на българските независими продуценти,

Асоциация на българските филмови продуценти,

Асоциация "Академика 21"

обяви на

ОФИЦИАЛНА ЦЕРЕМОНИЯ

излъчвана по Канал 1 на БНТ

7 юни 2016

най-авторитетните в цял свят награди

присъдени с тайно гласуване

наградите от творци на творци

за постижения в българското кино през 2015

като продължение на културната традиция от 1975 година

на Съюза на българските филмови дейци


За Наградите на БЪЛГАРСКАТА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ 2016

за творчески постижения през 2015 година

се състезаваха 58 филма:

14 пълнометражни игрални филма,

11 късометражни игрални филма,

1 телевизионен игрален филм,

23 документални филма,

9 анимационни филма,

с първи публичен показ в периода 01.01.2015 – 31.12.2015


Наградата за цялостно творчество

ГЕОРГИ СТОЯНОВ

кинорежисьор


Всички номинации са по азбучен ред!


НАЙ-ДОБЪР ПЪЛНОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

„Каръци“

Сценарист: Ивайло Христов

Режисьор: Ивайло Христов

 Продуцент: ПРО ФИЛМ– Асен Владимиров,  с финансовата подкрепа на ИА НФЦ 

Другите  НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

„Жажда”, реж. Светла Цоцоркова

Продуцент: ФРОНТ ФИЛМ– Надежда Косева, Светла Цоцоркова

„Прокурорът, защитникът,

бащата и неговият син" - реж. Иглика Трифонова

Продуцент: КЛАС ФИЛМ – Росица Вълканова


НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

„Синът"

Сценаристи: Деян Енев, Христо Симеонов

Режисьор: Христо Симеонов

Продуцент: ТРИВИУМ ФИЛМС – Костадин Бонев; копродукция – Литъл Уинг, Аудиовидео „Орфей”, Консепт студио; с финансовата подкрепа на  ИА НФЦ

и на Фондация „Америка за България”

Другите  НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ::

„Зевс” , реж. Павел Г. Веснаков

Продуцент: МУВИМЕНТО ООД – Моника Балчева, Орлин Руевски

„Коледа”, реж. Борислав Колев

Продуцент: ЧУЧКОВ БРАДЪРС – Борислав Чучков, Виктор Чучков, Ирена Даскалова


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ

ДИПЛОМ ЗА ЕДИНСТВЕНИЯ В КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ ПРЕЗ 2015

"Бартер”

Сценаристи: Юрий Дачев, Атанас Киряков

Режисьор: Атанас Киряков

Продуцент: БНТ, АРС ООД/ARS Digital Studio – Иван Тонев;

с финансовата подкрепа на ИА НФЦ


НАЙ-ДОБЪР ТЕЛЕВИЗИОНЕН СЕРИАЛ

За тази категория в конкурса не е подаден сериал


НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

„Агресията”

Сценаристи: Анна Петкова, Калина Андролова

Режисьор:Анна Петкова

Продуцент: ГАЛА филм – Галина Тонева, Кирил Кирилов;

с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

 Другите НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

„Кеймбридж”, реж. Елдора Трайкова  

Продуцент: ПРО ФИЛМ – Асен Владимиров

 „Опит за биография на лицето „Х”, реж. Васил Живков

Продуцент: КЛАС ФИЛМ – Росица Вълканова


НАЙ-ДОБЪР АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

„Любов с превалявания”

Сценарист: Христо Ганев

Режисьори: Ася Кованова, Андрей Кулев

Продуцент: КУЛЕВ ФИЛМ ПРОДУКЦИЯ – Анри Кулев;

с финансовата подкрепа на ИА НФЦ

Другите  НОМИНАЦИИ ОТ ВСИЧКИ СЕКЦИИ:

„Пук”, реж. Анри Кулев

Продуцент: ФРЕЙМ ПРОДЪКШЪНС

„Щрих и стих”, режисьори: Иван Богданов, Борис Праматаров, Дмитрий Ягодин, Аспарух Петров, Милен Витанов, Борис Десподов

Продуцент: КОМПОТ КОЛЕКТИВ ООД – Весела Данчева


НАГРАДИТЕ ЗА РЕЖИСЬОРСКИ ДЕБЮТ

За първи пълнометражен игрален филм

Светла Цоцоркова за „Жажда”

Другите номинации:

Венцислав Василев за „Сняг”

Димитър Димитров за „Събирач на трупове”

За дебют в документалното кино

Валерий Крисенко за „Всичко … почти”

Другите номинации:

Андрей Хадживасилев за „Стъпки в огъня”

Антони Цонев за „С глава в стената”

За дебют в анимационното кино

Йоана Атанасова за „Само моя”

Другите номинации:

Борис Праматаров за ”Постиндъстриал” - 1 от 6-те авторски кратки филма в "Щрих и стих"

Мирослав Мирчев за „Въртокръг”


НАГРАДИТЕ

ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО МАЙСТОРСТВО

ОТ 10-те СЕКЦИИ НА ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ

Режисьор на ИГРАЛЕН филм

Иглика Трифонова за ”Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син”

Другите номинации:

Ивайло Христов за ”Каръци”

Цветодар Марков за ”Докато Ая спеше"

 ***

Режисьор на документален филм

Анна Петкова за ”Агресията”

Другите номинации:

Борислав Колев за ”Салто мортале”

Елдора Трайкова за ”Кеймбридж”

***

Режисьор на анимационен филм

Ася Кованова, Андрей Кулев за ”Любов с превалявания”

ex aequo

Йовко Коларов, Настимир Цачев за „Terraforming”

Другите номинации:

Анри Кулев за ”Пук”

Цветомира Николова (посмъртно) за „Новият живот на Артайда”

***

Сценарист на игрален филм

ИВАЙЛО ХРИСТОВ за "Каръци"

Другите номинации:

ИГЛИКА ТРИФОНОВА за Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син”

МАРИН ДАМЯНОВ за "Събирач на трупове"

***

Сценарист на документален филм

АЛЕКСАНДЪР ГРОЗЕВ за "Васил Гендов - мит и реалност"

Другите номинации:

ВАСИЛ ЖИВКОВ за "Опит за биография на лицето Х"

МАРИН ДАМЯНОВ за "Ботев - в сянката на паметника"

***

Оригинален сценарий за телевизионен сериал -

за конкурса не е подаден TV сериал

***

Филмова музика

ВАЛЕНТИН СТАМОВ за "Васил Гендов - мит и реалност"

ex aequo

ТЕОДОСИЙ СПАСОВ за "Бартер", "Докато Ая спеше" и "Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син”

Другите номинации:

ПЕТЪР ДУНДАКОВ за "Мечта по Запада"

ЦЕНКО МИНКИН за "Агресията" и "Народен дом на терора"

***

Оператор на игрален филм

РАЛИ РАЛЧЕВ за ”Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син” и "Семейни реликви"

Другите номинации:

ВЕСЕЛИН ХРИСТОВ за "Жажда"

ЕМИЛ ХРИСТОВ за "Каръци"

 ***

Оператор на документален филм

ЕМИЛ ТОПУЗОВ за "Ботев - в сянката на паметника"

Другите номинации:

ВЕСЕЛИН ХРИСТОВ за "Известният непознат"

ЕМИЛ ХРИСТОВ за "Кеймбридж"

***

Главна женска роля

МОНИКА НАЙДЕНОВА за "Жажда"

Другите номинации:

ЕЛЕНА ТЕЛБИС за "Каръци"ex aequo  ЖАНА КАРАИВАНОВА за "Семейни реликви"ex aequo ТЕОДОРА ДУХОВНИКОВА за "Събирач на трупове"

ЯНА МАРИНОВА за "11-ти А"

 ***

Главна мъжка роля

ОВАНЕС ТОРОСЯН за "Каръци"

Другите номинации:

ВАЛЕРИ ЙОРДАНОВ за "Зевс"

СТЕФАН ДЕНОЛЮБОВ за "Докато Ая спеше"

***

Поддържаща женска роля

СТАНКА КАЛЧЕВА за "Докато Ая спеше"

Другите номинации:

ИРИНИ ЖАМБОНАС за "Докато Ая спеше"

КРИСТИНА ЯНЕВА за "Каръци"

***

Поддържаща мъжка роля

ВЕНЦИСЛАВ ЗАНКОВ за "Семейни реликви" ex aequo ДЕЯН ДОНКОВ за "Каръци" ex aequo  

ОВАНЕС ТОРОСЯН за "Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син”

Другите номинации:

ГЕОРГИ КАДУРИН за "Докато Ая спеше" ex aequo  

МИХАИЛ БИЛАЛОВ за "Жената на моя живот"

МАЛИН КРЪСТЕВ за "Досието Петров"

***

Филмова сценография

ГЕОРГИ ТОДОРОВ-ЖОЗИ за "Жажда" и за "Семейни реликви"

Другите номинации:

ИРЕНА МУРАТОВА за "Събирач на трупове"

МИРА КАЛАНОВА за "Каръци"

 ***

Художник по костюми

 АЙСИДОРА ЗАЙДНЕР за "Ботев - в сянката на паметника" и за "Събирач на трупове"

Другите номинации:

КРИСТИНА ТОМОВА за "Семейни реликви" и за "С лице надолу"

МАРИНА ЯНЕВА за "Каръци"

***

Филмов монтаж

ТОМА ВАШАРОВ за "Каръци" и за "Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син”

Другите номинации:

КЗАВИЕ СИРВЕН за "С лице надолу"

ОГНЯН ИВАНОВ за "Бартер" и "Жената на моя живот"

 ***

Звукорежисьор

СВЕТЛОЗАР ГЕОРГИЕВ за "11-ти А" и за "Каръци"

Другите номинации:

ВАЛЕРИЯ ПОПОВА за "Известният непознат" ex aequo 

ИВАН АНДРЕЕВ за "Следваща спирка -  кино Одеон"

ВАЛЕНТИН КИРИЛОВ за "Всичко... почти"

***

Книга - филмова теория, история и критика

АЛЕКСАНДЪР ГРОЗЕВ за

"Киното в България - част II (1956 - 1969)"

Другите номинации:

КРАСИМИР КРУМОВ (посмъртно) за "Новият конформизъм"

НАДЕЖДА МАРИНЧЕВСКА за "Анимационните хибриди"

***

Оперативна филмова критика

ГЕНОВЕВА ДИМИТРОВА

Другите номинации:

АНДРОНИКА МАРТОНОВА ex aequo БОЖИДАР МАНОВ

КАТЕРИНА ЛАМБРИНОВА

БЪЛГАРСКА ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ

Bulgaria 240x400