СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИТЕ ФИЛМОВИ ДЕЙЦИ

 

ФИЛМОВА АКАДЕМИЯ

***

In English

Начало

 

Наградите на

БЪЛГАРСКАТА

ФИЛМОВА

АКАДЕМИЯ

 

За нас

 

Ръководни органи

 

Председател

 

Творчески гилдии

 

Официални становища

 

Новини

от света на киното

 

Наградите на

новото българско кино

у нас и по света

 

Европейските ценности

са наши ценности

 

Програма МАТРА / КАП

Кино&Хепи енд&Закон

 

Арт&Култура

 

Филмова академия

за зрители –

Да разбираме изкуството

в киното

 

Списание "Кино"

 

Във фокуса

на критика

 

Дом на киното

 

Фестивалът

"Златното око"

 

Творчески бази

 

История

 

Полезни линкове

 


За контакти

Тел./Факс:

(+359 2) 946 10 69

 

E-mail: sbfd@sbfd-bg.com

sbfd@abv.bg

 

Информационен център:

 i_dimitrova@filmmakersbg.org 

 

 

София 1504, България

бул. "Дондуков" 67

 

 

eXTReMe Tracker

 

 


Изкуството

на визията

 

 

 

FILM NEW EUROPE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ФЕСТИВАЛИ НА СБФД

 


 

 

 

ОСМИ НАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ ЗА ОПЕРАТОРСКО МАЙСТОРСТВО

"ЗЛАТНОТО ОКО"

В ПАМЕТ НА ДИМО КОЛАРОВ

ГРАД ПОПОВО

25 - 28 май 2016

 

НАГРАДИТЕ

 

Награда за цялостно творчество се присъжда на големия български актьор ВАСИЛ МИХАЙЛОВ – 1,500 лева

 

Награда за цялостно творчество се присъжда на КОНСТАНТИН ЗАНКОВ – ярко име в българската операторска школа – 1,000 лева

 

Специален диплом на журито се присъжда на НИКОЛАЙ ИЛИЕВ – оператор на документалния филм „Светлини от кръгове”

 

Специален диплом на журито се присъжда на ЯРОСЛАВ ЯЧЕВ - оператор на документалния филм „Васил Гендов – мит и реалност”

 

Специален диплом на журито се присъжда на ИВАН КУНЧЕВ - оператор на късометражния игрален филм „Отвъд”

 

Специален диплом на журито се присъжда на ДАМЯН ДИМИТРОВ - оператор на късометражния игрален филм „Бели слонове”

 

НАГРАДАТА НА ПРОДУЦЕНТСКА компания „МЕДЖИК ШОП” се присъжда на ЛИЛИЯ СТАЙКОВА - оператор на късометражния игрален филм „Данте”

 

НАГРАДА НА ЖУРИТО се присъжда на МАРТИН ДИМИТРОВ – за документалния филм „Народен дом на терора”

 

НАГРАДАТА НА СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ ФИЛМОВИ ДЕЙЦИ се присъжда на ГЕОРГИ ЧЕЛЕБИЕВ – за изобразителните решения в игралния филм „Буферна зона”

 

НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБЪР ДЕБЮТ се присъжда на КИРИЛ ПАЛИКАРСКИ за филма „Докато Ая спеше” и на БОРИС СЛАВКОВ за филма „Събирач на трупове” – 500 лева

 

Специалната награда на Община Попово се присъжда на НИКОЛАЙ ЛАЗАРОВ за игралния филм „Радостта и тъгата на тялото” за изобразителни решения, подпомагащи драматургията на филма – 700 лева

 

Първа награда на Община Попово се присъжда на РАЛИ РАЛЧЕВ за игралния филм „Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син” за доказан професионализъм в българското кино – 1,000 лева

 

Голямата награда „Златното око” на Община Попово ЗА ЯРЪК СТИЛ И АРТИСТИЗЪМ се присъжда на ВЕСЕЛИН ХРИСТОВ за игралния филм „Жажда” – 2,000 лева

 

Жури в състав: проф. Иван Ничев - председател,

проф. д-р Цветан Недков,  Христо Ковачев,  Катерина Ламбринова и  Илка Зафирова

 

Статут на фестивала: http://www.filmmakersbg.org/Statut-Zlatno-oko-2016.doc

 

ПРОТОКОЛ

На 5 април 2016 г. Селекционната комисия на СБФД за

Фестивала за операторско майсторство в памет на Димо Коларов - Попово 2016 в състав:

Константин Занков – председател, и членове Димко Минов и Христо Ковачев

допусна до участие в конкурсната програма следните филми:

 

В категорията игрални пълнометражни и късометражни филми:

„Докато Ая спеше” – оператор Кирил Паликарски

Събирач на трупове” – оператор Борис Славков

„Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син” – оператор Рали Ралчев

„Рандеву” – оператор Милена Стойкова

„Жажда” – оператор Веселин Христов

„Буферна зона” – оператор Георги Челибиев

„Радостта и тъгата на тялото” – оператор Николай Лазаров

„Новата” – оператор Димитър Митов

„Жената на моя живот” – оператор Иван Тонев

„Магазин „Обичам те” – оператор Георги Маринов

„Падаща звезда” – оператор Дамян Димитров

„Три дни в Сараево” – оператор Кирил Проданов

 

В категорията документални филми:

„Димитър Шишманов. За размишление” – оператор Пламен Герасимов

„През сълзи” – оператор Кирил Проданов

„Кръгове на светлината” – оператор Николай Илиев

„Известният непознат” – оператор Веселин Христов

„Кулинарни престъпления” – оператор Божидар Симеонов

„Народен дом на терора” – оператор Мартин Димитров

„Истории като на кино” – оператор Георги Маринов

„Воден свят” – оператор Васил Ганев

„Васил Гендов – мит и реалност” – оператор Ярослав Ячев

„Ехо от древността” – оператор Захари Захариев

 

В категорията студентски филми

„Да се изгубиш в един друг свят” – оператор Диана Йорданова

„Пулс” – оператор Александър Кенанов

„Добри” – оператор Даниел Делчунков

„Бели слонове” – оператор Дамян  Димитров

„Данте” – оператор Лилия Стайкова

„Отвъд” – оператор Иван Кунчев

 


СЕДМИ НАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ ЗА ОПЕРАТОРСКО МАЙСТОРСТВО

"ЗЛАТНОТО ОКО"

В ПАМЕТ НА ДИМО КОЛАРОВ

ГРАД ПОПОВО

23 - 25 октомври 2014

 

НАГРАДИТЕ

 

Наградата за цялостно творчество, диплом и 1 000 лв.  се присъжда на Христо Тотев емблематично име в българската операторска школа

 

Награда за цялостно творчество, диплом и 500 лв. се присъжда на голямата дама на българското кино и театър, една от любимите актриси на Димо Коларов – Гинка Станчева

 

Голямата награда „Златното око” на Община Попово, диплом, статуетка и 2 000 лв. за операторско майсторство на името на Димо Коларов се присъжда на Андрей Чертов за филма му „Дъждовен ден” – отличаващ се с филигранна чувствителност, артистизъм и финес на изображението

 

Първа награда на Община Попово за игрален филм – диплом и 1 000 лв. се присъжда на Стефан Куцаров  - оператор на филма „Номер 1”, за ярък графичен изказ и динамика в пластиката на филма

 

Специалната награда на Община Попово за късометражен филм – диплом и 700 лв. се присъжда на  Орлин Руевски  - оператор на филма „Чест”, за истинност и реализъм, адекватни на драматургията на филма

 

Специалната награда на Община Попово за най-добра операторска работа за дебют – диплом и 500 лв. се присъжда на Александър Станишев – оператор на филма „Вяра, любов и уиски”, за експресивната и многопластова визия в този обещаващ дебют

 

Наградата на Съюза на българските филмови дейци  - диплом и статуетка се присъжда на Михаил Боевски – оператор на филма „Контражур”, за интересни търсения и експерименталност в изобразителното решение

 

Наградата на продуцентска компания „МЕДЖИК ШОП” за студентски филм се присъжда на Дамян Димитров – оператор на филма „Самодива”, за постигнатата хармония в обиграване на фикция и реалност

 

Журито отличава със Специален диплом Симеон Цончев и Ивайло Дончев – оператори на филма „Те отлитат”, за забележителната художествена визия в този научнопопулярен филм

 

Жури в състав: Константин Занков - председател,

Пламен Сомов, Людмила Дякова, Цветан Недков и Любен Чаталов

 


ШЕСТИ НАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ ЗА ОПЕРАТОРСКО МАЙСТОРСТВО

"ЗЛАТНОТО ОКО"

В ПАМЕТ НА ДИМО КОЛАРОВ

ГРАД ПОПОВО

27 - 30 май 2011

 

НАГРАДИТЕ

 

Голямата награда на Община Попово за операторско майсторство - “Златното око” на името на Димо Коларов се присъжда на Рали Ралчев за умело съчетаване на нови технологии с класическата филмова естетика в „TILT”

 

Наградата за цялостно творчество се присъжда на Яцек Тодоров за особен принос в развитието на българската операторска школа

 

Първа награда на Община Попово се присъжда на операторите Антон Бакарски за филма „Лов на дребни хищница” и Крум Родригес за филма „Подслон”

 

Специална награда за операторска работа в документалното кино се присъжда на Борис Мисирков и Георги Богданов за филма „Хотел „Рай”

 

Специалната награда за телевизионен игрален филм се присъжда на Ивайло Пенчев за филма „Корави старчета"

 

Наградата на СБФД  за телевизионен документален филм се присъжда на Росен Даскалов-Тичъра за филма „Нощ над града”

 

Награда на Асоциацията на българските оператори – АБО се присъжда на Веселин Христов за клип „Definitely”  ("Категорично")

 

Специалната награда на Община Попово за студентски филм се присъжда на Димитър Скобелев за филма „Услугата”

 

Жури в състав: Пламен Сомов – председател,

Георги Николов, Константин Занков,

Людмила Дякова, Петя Габровска

 


 ПЕТИ НАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ ЗА ОПЕРАТОРСКО МАЙСТОРСТВО

"ЗЛАТНОТО ОКО"

В ПАМЕТ НА ДИМО КОЛАРОВ

ГРАД ПОПОВО

27 - 30 май 2006

 

НАГРАДИТЕ

 

Голямата награда на Община Попово за операторско майсторство "Златното око" на името на Димо Коларов се присъжда на Пламен Сомов за особена съпричастност към изграждане пластиката на изображението във филма "Откраднати очи"

 

Голямата награда на Министъра на културата, проф. Стефан Данаилов, се присъжда на Светлана Ганева - Кулева за майсторско пресъздаване на психологията на делника във филма "Другият наш възможен живот"

 

Първа награда на Община Попово се присъжда на Христо Бозаджиев за изобразително решение, допринасящо за драматизма на темата и нейната болезнена актуалност във филма "Невидими"

 

Награда на Община Попово и на СБФД се присъжда на режисьора Рангел Вълчанов за дългогодишната му съвместна работа с Димо Коларов и за цялостното му творчество

 

Наградата на СБФД се присъжда на операторите Светлана Ганева -Кулева за работата й във филма "Другият наш възможен живот" и на Недялко Данов за постижение в областта на телевизионните форми във филма "Третото турне"

 

Диплом за принос в развитието на операторското майсторство в България и на Националния фестивал "Златното око" се присъжда на юбилярите Атанас Тасев, Иван Цонев и Константин Занков

 

Първа награда за студентски филм на американската филмова компания "Ню Имидж" се присъжда на Диан Загорчинов за филма "Хотел, гълъби"

 

Втора награда за студентски филм на американската филмова компания "Ню Имидж" се присъжда на Александър Станишев за филма "Дълга зима"

 

Наградата на ВМРО за операторско майсторство на филм с патриотична тематика се присъжда на Пламен Герасимов за филма "Древни български хроники"

 

Награда на Фондация "Капанци" - едноседмична почивка в КК "Албена", се присъжда на Александър Крумов и Румен Василев за предизвикателния им дебют във филма "Мила от Марс"

 

Жури в състав: Виктор Чичов – председател,

Людмила Дякова, Илия Раев, Никола Рударов,

Константин Занков, Валентин Гоневски и Димко Минов

 


ЧЕТВЪРТИ НАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ ЗА ОПЕРАТОРСКО МАЙСТОРСТВО

"ЗЛАТНОТО ОКО"

В ПАМЕТ НА ДИМО КОЛАРОВ

ГРАД ПОПОВО

26 - 30  май 2004

 

НАГРАДИТЕ

 

Специална награда за цялостно творчество и принос в българската операторска школа - ВИКТОР ЧИЧОВ

 

Голяма награда за операторско майсторство “Златното око” на името на Димо Коларов - ГЕОРГИ НИКОЛОВ за "Пътуване към Йерусалим"

 

Награда на СБФД - ИВАН ТОНЕВ за "Пату"

 

Първа награда - ЕМИЛ ХРИСТОВ за "Под едно небе"

 

Специална награда за “Операторски дебют в игралното или в късометражното кино" - СТЕФАН КУЦАРОВ за "Шантав ден"

 

Награда на Бояна филм - СВЕТЛОЗАР МАРЕКОВ, РУМЕН ЗЛАТИНОВ за "В ЕФИР II" и АНТОН МАРЧЕВ за "Модерни времена"

 

Награда на Национален филмов център - ЦВЕТАН НЕДКОВ за "Вятърът на разголената луна"

 

Награда на БНТ - ВАЛЕНТИН ГОНОВСКИ за "Далечно пътуване към себе си" и ЕМИЛ ЖУПОВ за "Никулден"

 

Награда на UVT за цифрово кино - ЯРОСЛАВ ЯНЧЕВ за "Цената на птиците"

 

Награда Продуцентска къща "Одавижън"  - ИВАН ТОНЕВ за "Пату"

 

Награда на Студия "Време" - КРУМ РОДРИГЕС за студентския филм "Трябва да ви кажа нещо"

 


 

© СБФД